1. Kas yra „Savy“?Tai virtuali paskolų platforma, sukurta pagal Didžiojoje Britanijoje prieš beveik 10 metų atsiradusį peer-to-peer (liet. žmogus žmogui) skolinimo internetu modelį. Jis veikia taip: interneto vartotojai skolina savo pinigus kitiems vartotojams, kaip tarpininką pasitelkdami technologinę platformą. Pastaroji ne tik suveda skolintojus ir besiskolinančius, bet ir sumažina rizikas abiems pusėms, automatizuoja ir taip supaprastina dalį proceso.
2. Kaip veikia „Savy“?„Savy“ veikimas pagrįstas technologine platforma, kurioje užsiregistravę paskolų teikėjai ir norintieji pasiskolinti gali vieni kitus lengviau rasti. Kiekvienas paskolą norintis gauti vartotojas yra patikrinamas pagal Lietuvos Banko patvirtintus atsakingo skolinimo nuostatus: analizuojama kredito istorija, gaunamų pajamų ir finansinių įsipareigojimų santykis ir pan. Patikrą praėjusiems vartotojams paskolas gali suteikti platformoje užsiregistravę paskolų davėjai. „Savy“ tiesiogiai nevykdo jokių piniginių operacijų, tik atlieka rizikos vertinimą ir moderuoja skolinimosi procesą, kuris vyksta tiesiogiai tarp vartotojų. Pinigai iš skolinančiojo paskolos gavėjui pervedami per platformoje integruotą „Paysera“ sistemą (ankstesnis pavadinimas – Mokėjimai.lt; ją administruoja – UAB „EVP International“, turinti lincenciją teikti elektroninių mokėjimų paslaugą).
3. Kas įkūrė „Savy“?„Savy“ platformą Lietuvoje valdo Didžiojoje Britanijoje registruota bendrovė „New Chartered Limited“, kurią įsteigė fizinių asmenų grupė iš Lietuvos. Ši rinka pasirinkta dėl kelių priežasčių: pirma, tai vienintelė Europos Sąjungos valstybė, kurioje jau galioja peer-to-peer skolinimo reguliavimas. Antra, su Didžiojoje Britanijoje registruota bendrove bus paprasčiau plėstis į kitas šalis. Lietuvoje „Savy“ platformą administruoja UAB „Bendras finansavimas“.
4. Kuo „Savy“ pranašesnė už tradicinius skolinimosi būdus?Ši sistema leidžia fiziniams asmenims skolintis ir skolinti vieni kitiems tiesiogiai, nesinaudojant tradicinių finansinių įstaigų (bankų, kredito unijų) tarpininkavimu. Tokiu būdu paskolų gavėjai užsitikrina mažesnes palūkanas, o davėjai – didesnę grąžą.
5. Kodėl sukurta „Savy“?Lietuvoje šiuo metu galimybę skolintis fiziniams asmenims suteikia tik bankai, kredito unijos ir vartojimo kreditų įmonės, taip pat įprasta skolintis iš giminių ir draugų. Šiuo aspektu atsiliekame nuo kitų Europos Sąjungos šalių, kuriose interneto plėtra sukūrė naujų alternatyvų, tarp jų – peer-to-peer (žmogus-žmogui) skolinimosi platformas. Bent po vieną tokią platformą veikia daugelyje ES rinkų, įskaitant Estiją. Jos ne tik sukuria didesnę konkurenciją, iš kurios laimi vartotojai, bet ir atneša didesnio skaidrumo bei sumažina rizikas fizinių asmenų paskolų segmente. Šiuo metu tokie sandoriai paprastai sudaromi neoficialiai, nėra tinkamai dokumentuojami, iš to atsiranda nemažai erdvės sukčiavimui.
6. Kaip sekasi panašioms platformoms užsienyje?Pirmoji pasaulyje virtuali paskolų platforma buvo įkurta Didžiojoje Britanijoje – „Zopa“. Ji veikia iki šiol, jos pagalba jau suteikta per 2,7 mlrd. litų vertės paskolų. Didžiausia žmogus-žmogui paskolų platforma yra įsikūrusi JAV. Tai „LendingClub“, į kurią 2013 m. investavo ir interneto milžinė „Google“. Be to, „LendingClub“ šiemet planuoja pradėti prekybą savo akcijomis akcijų biržoje. Jos sistemoje išduotų paskolų vertė viršija 5 mlrd. JAV dolerių (13,59 mlrd. litų). Baltijos šalyse kol kas veikia 1 virtuali paskolų platforma – tai „Bondora“, kuri įkurta dar 2008 m. Estijoje. Ši platforma paslaugas be Estijos taip pat teikia Ispanijoje, Suomijoje ir Slovakijoje.
7. Ar „Savy“ veiklą reguliuoja Lietuvos Bankas?„Savy“ yra technologinė platforma, kuri padeda paskolos ieškantiems ir jas siūlantiems interneto vartotojams rasti vieniems kitus. Todėl tiesiogiai jos veikla nėra reguliuojama. Tačiau, nors to ir nėra reikalaujama, „Savy“ sistemos veikimas yra grindžiamas Lietuvos Banko nuostatais dėl atsakingo skolinimo. Kitaip tariant, užtikriname papildomą sistemos dalyvių saugumą, neleisdami skolintis bet kam – kaip ir tradicinės finansinės įstaigos tikriname paskolų gavėjų kredito istoriją, jų patikimumą, pajamų ir įsipareigojimų santykį.
8. Kokiu pagrindu „Savy“ teikia paslaugas?„Savy“ administruojanti įmonė UAB „Bendras finansavimas“ pati nepriima piniginių lėšų ir neišduoda paskolų, pavedimai tarp vartotojų net nėra atliekami per įmonės sąskaitas. Kitaip tariant, pats skolinimo procesas vyksta tarp dviejų fizinių asmenų, kurių tarpusavio santykį nustato LR civilinis kodeksas. „Savy“ atsakinga už sklandų technologinės platformos veikimą. Visi pavedimai tarp asmenų „Savy“ platformoje atliekami per „Paysera“ (UAB „EVP International“ – ankstesnis prekės ženklas Mokėjimai.lt) elektroninių mokėjimų sistemą. Ši bendrovė 2012 m. yra gavusi Lietuvos Banko išduotą el. pinigų licenciją, kuri suteikia teisę teikti elektronines pinigų mokėjimo paslaugas Lietuvoje ir kitose ES šalyse. Kiekvienas „Savy“ sistema norintis pasinaudoti asmuo prieš tai pasirašo sutartį su „Paysera“ ir tampa jos klientu.
9. Kokias saugumo garantijas turi „Savy“ vartotojai?Nors pats skolinimo procesas vyksta tiesiogiai tarp fizinių asmenų, „Savy“ jame įdiegė įvairių saugiklių, kurie pagrįsti Lietuvos Banko nuostatais dėl atsakingo skolinimo. Tai darome pirmiausia dėl to, kad „Savy“ sėkmė priklauso nuo vartotojų pasitikėjimo platforma. Štai konkretus pavyzdys: Sistema įvertina kiekvieno norinčiojo gauti paskolą kredito istoriją ir suteikia galimybę platformoje skolintis tik tokiems asmenims, kurie atitinka Lietuvos Banko nustatytus kriterijus. „Savy“ apsaugo ne tik paskolų teikėjų, bet ir gavėjų interesus. Pavyzdžiui, per platformą paskolą gavęs asmuo ją turi teisę grąžinti bet kada, nemokant baudų ar netesybų. Tuo atveju, jei paskolos grąžinimas užtrunka, taikomi delspinigiai atitinka Lietuvos Banko rekomenduojamą normą. Jei paskola negrąžinama laiku, „Savy“ taip pat perima skolos išieškojimo naštą ir administruoja šį procesą.
10. Kokiu pagrindu paskolos sutartis vieni su kitais sudaro „Savy“ vartotojai?„Savy“ platformoje leidžiama skolinti ir skolintis tik fiziniams asmenims, kuriems tokią teisę suteikia Lietuvos Respublikos Civilinio Kodekso 6.870 straipsnis: „Paskolos sutartimi viena šalis (paskolos davėjas) perduoda kitos šalies (paskolos gavėjo) nuosavybėn pinigus arba rūšies požymiais apibūdintus suvartojamuosius daiktus, o paskolos gavėjas įsipareigoja grąžinti paskolos davėjui tokią pat pinigų sumą (paskolos sumą) arba tokį pat kiekį tokios pat rūšies ir kokybės kitų daiktų bei mokėti palūkanas, jeigu sutartis nenustato ko kita.“ Sistema kiekvienam sandoriui suformuoja paskolos sutartis. Jei turite klausimų, – susisiekite su mumis:UAB „Bendras finansavimas“Vokiečių g. 20, VilniusTel.: 37052720151El. Paštas: hello@savy.lt ‘SAVY' ir SAVY prekės ženklas priklauso New Chartered Limited (registruota Didžiojoje Britanijoje, numeris 08959133, 54 Poland street, Londonas, W1F 7NJ).
Kaip gauti paskolą
SAVY galite gauti asmeninę paskolą įvairiausiems savo poreikiams. Kai skolinatės iš SAVY, Jūsų paskolą finansuoja žmonės. Jūs nesinaudojate bankų ar kitų kreditų bendrovių paslaugomis, todėl turite galimybę gauti paskolą su itin mažomis palūkanomis – tik nuo 6 proc. paskolai su NT įkeitimu arba tik nuo 12proc. vartojimo paskolai. Kai Jūsų paraiška bus patvirtinta, paskolą finansuos SAVY užsiregistravę žmonės ir pinigai bus pervesti į Jūsų sąskaitą. Jūs visada būsite tikri dėl sąlygų ir mokesčių: kokio dydžio paskolą gausite ir kokia bus mėnesinė įmoka. Visada žinosite palūkanas ir kitus mokesčius be paslėptų sąlygų.
Minimali paskolos suma – 150 Eur, maksimali – 15 000 Eur. Paskolą galite imti pasirinktam laikotarpiui nuo 6 iki 60 mėnesių.
Kaip gauti vartojimo paskolą iki 4 000 EUR?
· Pasirinkite norimą paskolą
· Užpildykite informaciją apie save
· Patvirtinkite tapatybę ir sutikimą su sutarties sąlygomis per Paysera (mokėjimai.lt) sistemą
· Gaukite atsakymą dėl Jūsų mokumo įvertinimo
· Sulaukite paskolos finansavimo ir pinigų pervedimo į savo Paysera sąskaitą
Kaip gauti paskolą iki 15 000 EUR su nekilnojamojo turto įkeitimu?
• Pasirinkite norimą paskolą
• Pridėkite nekilnojamojo turto, kurį norėtumėte įkeisti, nuotraukas ir Nekilnojamojo turto nuosavybės pažymą
• Patvirtinkite tapatybę ir sutikimą su sutarties sąlygomis per Paysera (mokėjimai.lt) sistemą
• Gaukite preliminarų atsakymą per 24 valandas, su SAVY suderinkite pagrindines sąlygas
• Po paskolos sufinansavimo atvykite pas notarą ir įkeiskite turtą. SAVY padės atlikti visus formalumus
Reikalavimai paskolos gavėjams:
• Tinkamos pajamos – reguliarios ir proporcingos paskolos sumai, kurios įrodomos pateikiant keturių mėnesių banko sąskaitos išrašą
• Asmens mokumas – asmuo neturi nei vienos skolos, turimi įsipareigojimai adekvatūs gaunamoms pajamoms (tikrinama Creditinfo sistemoje)
• Patvirtinta tapatybė – tapatybė patvirtinama registruojantis PaySera sistemoje
Palūkanos ir mokesčiai
Paskolos paraiškos pildymas | |
Paraiškos pildymas | Nemokama |
Mokesčiai vartojimo paskoloms iki 4 000 EUR, taikomi paskolų gavėjams, kai yra išduodama paskola: | |
Palūkanos | Nuo 12 proc./metus |
Vienkartinis kredito istorijos tikrinimas | 2,32 Eur (8 Lt) |
Vienkartinis paskolos sutarties sudarymas | 8,5 proc. nuo paskolos sumos |
Sąskaitos administravimo mokestis | 0,22 proc./ mėn. nuo paskolos sumos |
Paskolos grąžinimas anksčiau termino | Nėra mokesčio |
Pavyzdžiui, skolinantis 1.000 EUR, sutartį sudarant 24 mėn. terminui, fiksuotoji metinė palūkanų norma – tik 12 proc., vienkartinis kredito istorijos tikrinimas – 2.32 EUR, vienkartinis sutarties sudarymo mokestis – 85 EUR, sąskaitos administravimo mokestis – 2.2 EUR/mėn., BVKKMN (Bendroji vartojimo kredito kainos metinė norma) – 29.72 proc., eilinės mėnesio įmokos suma – 49.27 EUR/mėn., Jums pervedama paskolossuma – 912.68 EUR, visa grąžinama paskolos suma – 1182.56 EUR. | |
Mokesčiai paskoloms su nekilnojamojo turto įkeitimu, taikomi paskolų gavėjams, kai yra išduodama paskola | |
Palūkanos | Nuo 6 proc./metus |
Vienkartinis kredito istorijos tikrinimas | 2,32 Eur (8 Lt) |
Vienkartinis paskolos sutarties sudarymas | 7 proc. nuo paskolos sumos |
Sąskaitos administravimo mokestis | 0,25 proc./ mėn. nuo paskolos sumos |
Nekilnojamojo turto įkeitimo kaštai pas Notarą. | Nėra mokesčio |
Mokesčiai, taikomi paskolų gavėjams, jei yra vėluojama sumokėti paskolos grąžinimo įmoką: | |
Vėlavimo palūkanos | 0,05 proc./ dieną |
Vėlavimo palūkanos paskoloms su NT įkeitimu | 0,5 proc./ dieną |
Mokesčiai, taikomi investuotojams: | |
Investavimas į paskolas | Nemokama |
Mokestis, taikomas paskolos pirkėjui, nusipirkus reikalavimo teisę | 1 proc. nuo sandorio sumos |
Kaip investuoti
Norintys įdarbinti savo pinigus ir uždirbti didesnę grąžą gali tai saugiai padaryti internetu su SAVY.
SAVY investuotojai patys pasirenka kieno paskolą ir kokią jos dalį finansuoti: savo paskyroje matysite vis atsinaujinantį paskolų paraiškų sąrašą, į kurį patenka tik gero kredito reitingo ir užtikrintas pajamas gaunančių asmenų paraiškos. Paskolų grąžinimas vyksta kiekvieną mėnesį, todėl investuotojams jų uždirbtos palūkanos išmokamos reguliariomis mėnesinėmis įmokomis.
Investuotojų pinigai yra visada saugūs, jie laikomi el. pinigų sąskaitoje PaySera paskyroje ir visada priklauso patiems investuotojams.
Kaip pradėti investuoti?
• Užsiregistruokite
• Aktyvuokite saugią PaySera sąskaitą.
• Perveskite pinigus į savo asmeninę PaySera sąskaitą.
• Pasirinkite paskolą, į kurią norite investuoti.
• Investuokite ir gaukite mėnesines įmokas.
D.U.K. apie investavimą:
1. Kokią sumą galima investuoti?
Į vieną paskolą galima investuoti nuo 5 Eur iki 150 Eur, finansuojamų paskolų skaičius neribojamas. Į paskolą su NT įkeitimu galima investuoti nuo 5 EUR iki 500 EUR.
2. Kaip skaičiuojama investicijų grąža?
Pirmiausiai reikia suprasti, kad paskolos palūkanos reiškia metinę palūkanų normą: jeigu 12 mėnesių paskolos palūkanos yra 12 procentų – mėnesio palūkanų norma yra 1 procentas (12/12=1).
Kad paskolos gavėjams būtų paprasčiau, visa paskolos kaina (paskolos suma + palūkanos) padalinama į vienodas mėnesines įmokas, kurios apskaičiuojamos pagal anuitetą (kiekvieną mėnesį paskolos gavėjas grąžina tam tikrą dalį paskolos ir jis lieka skolingas grąžinta suma mažiau, o palūkanos skaičiuojamos nuo likusios grąžinti sumos: sudėjus visas palūkanas ir paskolos sumą – paskolos kaina padalinama iš mėnesių skaičiaus ir gaunama mėnesio įmoka).
Pateikiame pavyzdį: 100 Eur paskola su 12 proc. metinėmis palūkanomis 24 mėnesiams. Kiekvieną mėnesį asmuo turi mokėti 4,71 Eur (4,71*24=113.04 Eur). Pirmą mėnesį asmuo yra skolingas 100 Eur, todėl mėnesio palūkanos ir skaičiuojamos nuo šios sumos: 100*1/100=1 Eur, – tai reiškia, kad tą mėnesį žmogus mokėdamas 4,71 Eur mėnesio įmoką sumoka 3,71 Eur paskolos dalį ir 1 Eur palūkanų. Kitą mėnesį žmogus yra skolingas 96,29 Eur (100-3,71=96.29 Eur), tad antrąjį mėnesį paskolos palūkanos lygios 0.96 Eur (96,29*1/100=0.96 Eur), todėl iš 4,71 Eur mėnesio įmokos padengiama 3,75 Eur paskolos (4,71-0,96=3.75 Eur). Kiekvieną mėnesį mažėjant paskolintai sumai, didėja atiduodamos paskolos dalis, todėl mažėja mėnesio palūkanos.
3. Kaip pasirinkti, į kurią paskolą investuoti?
Paskolų sąraše pateikiama visa susijusi informacija, todėl renkantis, į kurią paskolą investuoti, atkreipkite dėmesį į paskolos grąžinimo terminą, palūkanas, paskirtį, etc. Paskolos su NT įkeitimu turi papildomą žymėjimą.
4. Kaip patvirtinate paskolos gavėjų tapatybę?
Norėdamas pateikti paskolos paraišką kiekvienas paskolos gavėjas privalo aktyvuoti PaySera sąskaitą, kurią kuriant asmens tapatybė patvirtinama per asmeninę banko sąskaitą.
5. Kas vyksta, jei paskola negrąžinama laiku?
Paskolos gavėjui pavėlavus sumokėti paskolos įmoką nors 1 d., SAVY skolų prevencijos skyriaus specialistai su juo susisiekia telefonu ir informuoja apie pradelstą mokėjimą bei aptaria tolimesnius veiksmus.
35 d. po nustatyto paskolos grąžinimo įmokos termino praleidimo, paskolos gavėjo skola yra registruojama UAB „Creditinfo Lietuva“.
Atsižvelgę į konkrečią situaciją (paskolos sumą, terminą, palūkanų dydį, įsipareigojimų nevykdymo priežastis), paskolos išieškojimą perleisime skolų išieškojimo įmonei.
6. Ar investuotojui reikia bendrauti su paskolos gavėju?
Investuotojui nereikia bendrauti su paskolos gavėju, nes Savy administruoja visas procedūras iki paskolos grąžinimo, įskaitant ir skolos išieškojimą, vykdomą kompetentingų institucijų..
7. Kaip užtikrinate investuotų pinigų saugumą?
Paskolos gavėjų mėnesinės įmokos nėra laikomos Savy sąskaitoje, jos automatiškai pervedamos į investuotojo sąskaitą, todėl, net ir atsiradus nenumatytoms aplinkybėms, investuotojo pinigai yra apsaugoti.
8. Kaip parduoti savo investiciją?
- Prisijunkite prie savo investuotojo paskyros.
- Kiekviena paskola, į kurią investavote, suteikia Jums reikalavimo teisę, kurią ir galite parduoti. Taigi, pasirinkite, kurios investicijos reikalavimo teisę norite parduoti.
Parduoti šią teisę galite su nuolaida („-“) arba su premija („+“) nuo reikalavimo teisės dydžio (t.y. iš investuotos sumos atėmus gautas įmokas).
Ši nuolaidų/premijų funkcija padės Jums aktyviau prekiauti savo investicija.
- Norėdami parduoti savo investiciją, galite įvesti arba nuolaidos, arba premijos dydį. Jei nuolaidos/premijos suteikti nenorite, laukelį palikite tuščią.
Pavyzdžiui:
Suteikiate -20% nuolaidą, tuomet pardavimo kaina procentais bus lygi 80% reikalavimo teisės dydžio.
Suteikiate +10% premiją, tuomet pardavimo kaina procentais bus lygi 110% reikalavimo teisės dydžio.
- Patvirtinkite reikalavimo teisės perleidimo sutartį – tuomet Jūsų oferta bus rodoma skiltyje „Antrinė rinka“, kur kiti investuotojai ją galės nupirkti.
Konkreti pardavimo kaina eurais bus nurodyta pardavimo metu, ir ji atitiks Jūsų nustatytą pardavimo kainą procentais, kaip tai įtvirtinta reikalavimo teisės perleidimo sutartyje.
Atkreipiame dėmesį, jog investicijos pardavimo sandorio tarpininkavimo mokestis yra 1% nuo pardavimo kainos. Mokestis nuskaitomas nuo investicijos pirkėjo, o likusi 99% sandorio vertės pervedama investicijos pardavėjui.
9. Paskolų su NT įkeitimu ypatumai
Paskolos gavėjai, norintys gauti paskolą su NT įkeitimu visų pirma turi įrodyti, kad jie turi pakankamas pajamas skirtas aptarnauti paskolos įmokoms.Įvertinę pajamas SAVY vertina siūlomą įkeisti turtą:
- Turtas turi būti neįkeistas ar kitaip apribotos galimybės juo disponuoti
- Turtas turi būti likvidus
- Turtas turi būti realus
- Yra įvertinama vidutinė turto rinkos vertė pagal SAVY vidaus vertinimo sistemą. SAVY nereikalaus nekilnojamojo turto vertintojų ataskaitos, tačiau tam tikrais atvejais ji bus atliekama.
- Finansuoti teikiamų paraiškų paskolos ir turto vertės santykis (LTV) neviršys 65 %
- Visas turtas privalomai turės turėti draudimą
Aukcione, šalia tipinės informacijos taikomos paskoloms be įkeitimo, bus pateikiama nauja informacija, t.y. turto vieta, nuotraukos (arba vertinimo ataskaita), google street view arba maps.lt nuoroda, paskolos ir turto vertės santykis (LTV) ir kt. informacija.
Sufinansavus paskolą, paskolos gavėjas privalės įkeisti turtą, hipotekos turėtoju nurodant UAB Bendras finansavimas. Tik įkeitus turtą bus pervedama paskolos suma paskolos gavėjui.
Esant nemokumo atvejui ir nutraukus paskolos sutartį, UAB Bendras finansavimas, kaip hipotekos turėtojas, pradės privestinį išieškojimo procesą iš įkeisto turto.
10. Autoinvestavimas
Autonivestavimas vyksta eilės tvarka. Ką tai reiškia? Finansuojant paskolą, pagal eiliškumą tikrinami visi autoinvestavimo pasirinkimai. Paraiškai atitikus visus vertinimo kriterijus ir vieną kartą investavus į paskolą, yra prarandama eilė, t.y. nukrentama į eilės pabaigą. Finansuojant naują paskolą autoinvestavimo pasirinkimai tikrinami iš naujo nuo viršaus.
Autoinvestavimą galite bet kada įjungti/išjungti/pakeisti SAVY paskyroje. Paskyroje taip pat galėte nustatyti limitą, kuris bus skirtas autoinvestavimui. Peržiūrėti autoinvestavimo istoriją. Ateityje planuojami keli skirtingi autoinvestavimo profiliai, veikiantys tuo pačiu metu.
Investavimo rizika
Investavimas į paskolas, kaip ir kitos investavimo rūšys, siejamas su rizikomis. Kiekvienas norintis įdarbinti savo pinigus per jungtinio finansavimo bendrovę, turi susipažinti su galimomis rizikomis ir įvertinti, ar šios rizikos jam yra priimtinos.
Pagrindinės rizikos:
- Paskolos gavėjo nemokumas – gali pasitaikyti atvejų, kad, dėl tam tikrų priežasčių, paskolos gavėjas nepajėgs grąžinti paskolos net ir po skolos išieškojimo procedūrų;
- Pasikeitęs šalies nedarbo lygis – jeigu šalies nedarbo lygis staiga išaugtų, tikėtina, kad mažas pajamas gaunantys asmenys patektų į didesnės rizikos negrąžinti paskolų grupę ir paskolos jiems nebūtų suteikiamos: padidėja nemokumo rizika mažas pajamas gaunančių ir jau turinčių paskolas SAVY tarpe;
- Bendrovės veiklos sustabdymas ar nutraukimas – jeigu bendrovės veikla būtų sustabdyta ar nutraukta, sutartys tarp paskolos gavėjų ir paskolas suteikusių asmenų liktų galioti, tačiau, paskolos gavėjo nemokumo atveju, skolos išieškojimo bendrovė nebegalėtų vykdyti;
- Teisinio reguliavimo pokyčiai – kadangi jungtinio finansavimo veikla Lietuvoje pradėta neseniai ir nėra reglamentuota, yra galimybė, kad pasikeitus įstatymams ir ėmus veiklą reguliuoti, pasikeis ir veikimo modelis: norint skolinti gali reikėti registruoti individualią veiklą ir pan.
Kad rizika būtų kuo mažesnė, SAVY atidžiai vertina kiekvieną paraišką ir ją pateikusį asmenį, pasinaudojant asmens duomenų valdytojo statusu, suteiktu Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos, kreditų biuro „Creditinfo“ sukauptais duomenimis, paskolos gavėjų banko sąskaitų išrašais ar kitų priemonių pagalba, bei kita reikalinga informacija. Investuotojo paskyroje, paskolų paraiškų sąraše, atsiduria tik įvertintos ir pripažintos atitinkančiomis keliamus reikalavimus paraiškos. SAVY vysto dialogą su valstybinėmis institucijomis dėl jungtinio finansavimo veiklos reguliavimo.
SAVY keliami reikalavimai paskolos gavėjams:
- Patvirtinta tapatybė – paraiškų sąraše atsiduria tik tų asmenų paraiškos, kurie patvirtino savo tapatybę Paysera sistemoje;
- Tinkamos pajamos – vertinant banko sąskaitų išrašus nustatoma, ar asmuo turi reguliarias ir adekvačias paskolos sumai pajamas;
- Asmens mokumas – paskolą gauti gali tik asmenys, paraiškos pateikimo dieną neturintys nei vienos registruotos skolos.
Paskolos gavėjo Creditinfo (UAB Creditinfo Lietuva) reitingas:
- A klasė – aukštas patikimumas (0,00%-0.45%)
- B klasė – aukštesnis nei vidutinis patikimumas (0,45%-1,70%)
- C klasė – vidutinis patikimumas (1,70%-5,00%)
- D klasė – žemas patikimumas (5,00%-21,50%)
Svarbu pabrėžti, kad investuotojas pats pasirenka, į kurias paskolas ir kokią sumą investuoti, todėl ir rizika, susijusi su investavimu į paskolą, tenka pačiam investuotojui.
Siekiant valdyti investavimo riziką, Savy investuotojams į vieną vartojimo paskolą leidžiama investuoti ne daugiau 150 Eur, į paskolą užtikrintą nekilnojamu turtu – ne daugiau 500 Eur.